Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bogaty Przednówek

Treść

Muzyka, śpiew, taniec i góralska moda w Polanach.

XV Przednówek w Polanach trwał aż dwa dni, a jego program był bardzo bogaty. Oprócz tradycyjnego niedzielnego przeglądu grup rodzinnych, gry na instrumentach pasterskich, śpiewu pasterskiego i muzyk góralskich w tym roku w Domu Ludowym w Kościelisku odbyły się dwie inne ważne imprezy - promocja książki dr Stanisławy Trebuni-Staszel "Śladami podhalańskiej mody" oraz posiady poświęcone pamięci muzykanta z Kościeliska Stanisława Nędzy-Chotarskiego w 35. rocznicę śmierci.



Promocja książki dr Stanisławy Trebuni-Staszel, wydanej przez Podhalańską Oficynę Wydawniczą, odbyła się już wcześniej w Krakowie i Nowym Targu. W Kościelisku, by godnie świętować to wydarzenie, połączono promocję z największą regionalną imprezą, organizowaną przez Związek Podhalan. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczyli znani etnolodzy, miłośnicy kultury góralskiej, władze samorządowe oraz wiele osób, które w różny sposób przyczyniły się do powstania publikacji, m.in.: redaktor Wiesław Wójcik, autorzy fotografii Wojciech Smolak, Stanisław Gał, autorka wykrojów Anna Buńda, projektanci i krawcy Andrzej Siekierka i Elżbieta Krzemińska-Owczarz.

Trzeba zaznaczyć, że to właśnie gmina Kościelisko i tutejszy Związek Podhalan miały duży udział w powstaniu publikacji. Podhalańska Oficyna Wydawnicza, która wydała książkę, działa od 2004 r. właśnie przy kole Związku Podhalan w Kościelisku, kontynuując pracę Oficyny Podhalańskiej istniejącej w Krakowie w latach 1989-1999. - Do tej pory Oficyna wydała 3 tomiki poezji regionalnej. Ostatnia pozycja wymagała szczególnego wysiłku i długich lat pracy. Jednak od samego początku wiedzieliśmy, że warto tę książkę opublikować, ponieważ dotychczas nie było żadnego monograficznego opracowania na temat stroju góralskiego - wyjaśniała przedstawicielka Oficyny Małgorzata Karpiel.

Promocji towarzyszyła prezentacja form i fasonów góralskiego stroju z XIX w. oraz pokaz mody góralskiej, ukazujący jej rozwój w wieku XX i obecnie. Światło dzienne ujrzały ciekawe eksponaty wyciągnięte ze skrzyń przez mieszkańców Kościeliska, pokaz urozmaiciły także dwie kreacje zaprojektowane przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.

Natomiast w niedzielę odbyły się przeglądy występów muzycznych w pięciu kategoriach. Po raz pierwszy w ramach Przednówka odbył się Przegląd Śpiewu Pasterskiego im. Pokuscorek. Gościnnie wystąpił regionalny zespół "Klimczok" ze Szczyrku, na scenie zaprezentowali się także gospodarze, czyli zespół "Polaniorze" z Kościeliska. Po występie młodzi Polaniorze spotkali się z dawnymi członkami zespołu: Wojciechem Nędzą-Kubińcem oraz współzałożycielami "Polaniorzy" Wacławem Przeklasą i Józefem Bukowskim-Tyrałą.

Kiedy przyszedł czas ogłoszenia wyników, przewodniczący jury Jan Karpiel-Bułecka tak podsumował Przednówek: - Nagroda należy się wszystkim uczestnikom za podtrzymywanie tradycji góralskiej, ale trzeba dbać o jej różnorodność i na to jury zwracało uwagę. Inne śpiewki są w Odrowążu, a inne w Murzasichlu.

Przednówek był dobrą okazją do pokazania tej różnorodności, ponieważ zaprezentowało się w nim aż 28 grup z różnych zakątków Podhala, a łącznie wystąpiła rekordowa ilość - 52 uczestników.

Tekst i fot. ANNA KARPIEL


Autor: ea