Dwa wieki kościoła w Poroninie
Treść
Jubileuszowy odpust 2006
Odpust w poronińskiej parafii Marii Magdaleny był w tym roku szczególnie uroczysty. A to z okazji okrągłego jubileuszu 200-lecia parafii. Uroczystość uświetniła ekspozycja w Gminnym Ośrodku Kultury, poświęcona historii i współczesności tutejszej parafii. Wystawa i promocja książki "Dzieje kościoła w Poroninie" była także jednym z punktów programu tegorocznego XXXII Poroniańskiego Lata.
Każdego roku 22 lipca to dla parafii pw. Marii Magdaleny w Poroninie dzień odpustu. W tym roku miał on charakter szczególnie uroczysty, ponieważ połączony był z jubileuszem 200-lecia wybudowania w Poroninie pierwszego kościoła. Z tej okazji Aniela Bafia i Teresa Nocoń pracowały nad przygotowaniem jubileuszowej publikacji historycznej. Na promocji książki "Dzieje kościoła w Poroninie, 1806 - 2006" oraz na otwarciu wystawy poświęconej jubileuszowi 200-lecia zjawił się sam ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Wcześniej, podczas uroczystej sumy w kościele Jego Eminencja wygłosił homilię w poronińskiej świątyni.
Poronin nie miał własnego kościoła do początków XIX w. W 1806 r. wybudowano tu kaplicę, a w 1833 r. utworzono samodzielną parafię z kościołem. Pierwszym proboszczem został Ksawery Marcin Więckowski. Drewniany kościół spłonął w 1915 r., a obecny, zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego, wzniesiony został w 1926 roku. Dwustulecie poronińskiego kościoła wpisuje się w bogatą historię miejscowości. Pierwsze wzmianki o Poroninie pochodzą z roku 1624, ale nazwa Poronin, choć w odniesieniu do rzeki, pojawia się już w 1254 r. Już w początkach XIX w. Poronin był letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy, jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff.
Przez wiele lat Poronin był stolicą gminy. W 1977 r. wraz z sąsiednimi wsiami włączono go do Gminy Tatrzańskiej. Gminę Poronin utworzono ponownie l stycznia 1995 r.
(RAV)
Fot. Rafał Gratkowski
"Dziennik polski" 2006-07-26
Autor: ea