Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Finał międzynarodowego festiwalu w Rabce-Zdroju

Treść

Zakończył się trwający prawie dwa miesiące II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Rabka-Zdrój 2005.

Melomani z uzdrowiska zgotowali ostatniemu z występujących artystów Francuzowi Ghislainowi Leroyowi - tak jak pozostałym - owacje na stojąco. Choć jest jeszcze bowiem studentem i ma dopiero 23 lata, osiągnął już pierwsze sukcesy, dzięki którym został dostrzeżony w świecie muzyki klasycznej.

Młody artysta dla rabczan zagrał utwory Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka, Louisa Vierne'a, Valerego Aubertina i Charlesa-Marie Widora. Patronat honorowy nad koncertem sprawował, tym razem, Michel Rainier, konsul generalny Francji oraz dyrektor Instytutu Francuskiego w Krakowie.

Ghislain Leroy urodził się w rodzinie organistów i dość wcześnie zaczął uczyć się gry na pianinie, poznawał tajniki muzyki organowej i kompozycji. Przez dwa lata, począwszy od 2001 roku, naukę pobierał w konserwatorium w Rueil - Malmaison u Francoisa-Henri Houbarta. Przed dwoma laty został z kolei przyjęty do klasy Jeana-Francois Zygela w Conservatoire Nacional Superieur de Musique w Paryżu oraz do klasy organów w C.N.S.M. w Lyonie. Teraz naukę pobiera on u Liesbetha Schlumbergera i Francoisa Espinasse. - Rok temu jury V Międzynarodowego Konkursu Organowego Miasta Paryża, pod przewodnictwem Michaela Chapuisa, w której to komisji zasiadał także Roman Perucki, organista katedry oliwskiej, również gość rabczańskiego festiwalu, przyznało mu Grand Prix z interpretacji - podkreślała Joanna Lelek, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, współorganizatora - obok Katolickiego Centrum Kultury, festiwalu. To właśnie to wyróżnienie młodego artystę zaprowadziło wprost na międzynarodowe sceny. Jest on teraz chętnie zapraszany na wiele europejskich festiwali. W tym roku Ghislain Leroy występował już Gdańsku Oliwie, gdzie zaprosił go Roman Perucki, oraz w Rabce-Zdroju, Krakowie i Zakopanem. Regularnie koncertuje natomiast w Paryżu w kościołach: La Madeleine, Sainte Clotilde, Saint Eustache oraz w bazylice Notre Dame. Można go też usłyszeć w katedrze w Bourges. Dzięki udziałowi w licznych konkursach udało mu się spotkać z wieloma znakomitościami ze świata muzyki. Poznał pianistę Emile Naoumoffa, konstruktora organów Jeana-Marie Tricoteaux oraz organistów: Michela Chapuis, Francisa Chapelet, Philippe'a Lefebrve, Ericka Lebrun i Haralda Kogel.

Międzynarodowy Festiwal Organowy Rabka-Zdrój 2005 poświęcony był pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, który w 2002 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej powiedział: "I nadal was proszę; nie ustawajcie w tej modlitwie - raz jeszcze powtarzam - za życia mojego i po śmierci. Ja zaś, jak zawsze, będę odwzajemniał tę waszą życzliwość, polecając wszystkich miłosierdziu Chrystusa i Jego Matce". Każdy z koncertów miał być odpowiedzią na to wezwanie. Artyści wraz ze słuchaczami modlili się za niego muzyką. Koncerty odbywały się w kościele pw. Świętej Marii Magdaleny, który ma doskonałe - jak podkreślali wszyscy wykonawcy - choć wymagające szybkiego remontu organy. Podczas każdego z koncertów cały kościół wypełniali liczni melomani, żywo reagujący na występy artystów z Polski, Czech, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Francji.

Festiwal wspierali konsulowie krajów, z których wystąpili artyści, obejmując nad nim patronat honorowy.

(BES)

Fot. Beata Szkaradzińska

Miejski Ośrodek Kultury podziękowania kieruje dla ks. dr. Pawła Duźniaka, proboszcza parafii pw. Świętej Marii Magdaleny, oraz dla sponsorów, bez których międzynarodowy festiwal nie doszedłby do skutku: Fundacji Rozwoju Regionu Rabka z prezesem Krzysztofem Pisiewiczem i dyrektorem biura Maciejem Kopytkiem na czele, dla Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego "Betania" i jego kierowniczki Lidii Kołdras, a także firmy Dubiel - Vitrum Andrzeja Dubiela. - Dziękuję też patronom medialnym: TVP3 z dyrektorem Bogusławem Nowakiem, "Dziennikowi Polskiego" z dyrektorką oddziału podhalańskiego Barbarą Woźniak-Śliwińską oraz "Gościowi Niedzielnemu". Patronom honorowym: konsulom Stanów Zjednoczonych, Republiki Czech, Słowacji i Francji. A także: Andrzejowi Guzikowi za przygotowanie organów, organistom Stanisławowi Waisowi, Kamilowi Kowalczykowi, a także Wojciechowi Graczowi, Cezaremu Skrockiemu i Katarzynie Bale. Szczególnie zaś gorące podziękowania kieruję dla publiczności - mówi Joanna Lelek.

"Dziennik Polski" 2005-08-22

Autor: ab