Goście z Comeniusa
Treść
Wczoraj w Rabce-Zdroju gościli Włosi, Hiszpanie i Maltańczycy, uczestniczący w unijnym programie Comenius partnerzy szkoły, działającej przy Dziecięcym Szpitalu Rodziny Kolejowej. - Podsumowujemy nasz trzyletni projekt "Idziemy do Europy" - wyjaśniała Zofia Nieć, koordynatorka projektu ze strony polskiej.
Goście odwiedzili Urząd Miasta, gdzie spotkali się z władzami, potem wzięli udział w przygotowanej specjalnie na ich cześć imprezie.
Co warte podkreślenia, dzieci przygotowywały bajeczny program artystyczny "Podróż balonem przez Europę" zaledwie 10 dni. Można było w nim zobaczyć nie tylko inscenizacje ciekawych zakątków Europy, ale i poznać taniec, muzykę oraz stroje regionów biorących udział w programie.
- To właśnie miało być efektem końcowym. Wydaliśmy też słownik multimedialny zawierający około 100 słów wybranych przez dzieci ze szkoły podstawowej - mówi Zofia Nieć. Imprezie towarzyszyła wystawa przedstawiająca wszystkie partnerskie kraje.
Współpraca zaczęła się w 2000 r. Wówczas szkoła w Rabce zaczęła pozyskiwać partnerów do realizacji - w ramach "Partnerskiej współpracy szkół" - programu Comenius. Rok później Polacy nawiązali kontakty ze szkołą na Sycylii, potem do programu przystąpiła placówka z Hiszpanii, na koniec dołączyła z Malty. Przygotowany projekt "Idziemy przez Europę" został w 2002 r zatwierdzony. W pierwszym roku jego ideą przewodnią były "Walory uzdrowiskowe Rabki", w drugim "Kultura i tradycja środowiskowa", w trzecim "Komunikacja".
Program nadzorowany był przez Komisję Europejską, a finansowany z Programu PHARE. W ramach międzynarodowej współpracy nauczyciele z rabczańskiego sanatorium odwiedzili wszystkie szkoły partnerskie, gościli też ich przedstawicieli w Polsce. - Projekt zakładał bowiem wymianę nauczycieli. Ustalono tak ze względu na specyfikę naszej placówki, w której dzieci przebywają zaledwie przez trzy tygodnie - dodaje Zofia Nieć.
Współpraca na tyle spodobała się czterem szkołom, że przygotowały one kolejny projekt - "Europa wspólny dom". Tym razem dołączą do niego instytucje oświatowe z Wilna i Bratysławy. - Od świata bajek w pierwszym roku, w drugim przejdziemy do realiów Europy, a w trzecim - do Europy naszych marzeń - zapowiada Z. Nieć. Projekt przygotowywany jest przez całą radę pedagogiczną i wszystkich nauczycieli przysanatoryjnej szkoły.
(BES)
"Dziennik Polski" 2005-06-22
Autor: ab