Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak walczyć ze smogiem?

Treść

Uczestnicy forum na miejskiej stronie internetowej podpowiadają burmistrzowi Nowego Targu, jak rozwiązać problem emisji trujących gazów do atmosfery i zlikwidować smog, unoszący się zimą nad Nowym Targiem.

Jedną z przyczyn zalegającego nad kotliną dymu jest spalanie odpadów kuśnierskich.

Zdaniem jednego z uczestników forum Nowy Targ powinien wziąć przykład z miasta Tychy, które wprowadziło dotację dla tych mieszkańców, którzy zdecydowali się wymienić kocioł na nowy, ekologiczny. "Forumowicze" radzą też, by miasto opracowało program rozwiązania problemu emisji trujących gazów, który umożliwiłby starania o dotację ze środków unijnych lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Wprowadziliśmy kilka lat temu w Nowym Targu zasadę, że nie odbiera się nowych inwestycji, które nie mają ogrzewania ekologicznego i to już trochę pomogło, bo nie powstają nowe źródła zanieczyszczeń. Co do programu dotowania wymiany kotłów węglowych na węglowe, ale ekologiczne, to mam trochę wątpliwości, ale ściągamy informacje z miasta Tychy, które taki program wprowadziło. Prowadzimy stały monitoring zanieczyszczeń i wkrótce przedstawię jego wyniki. Badania dofinansowuje miasto. Opracowany program likwidacji emisji gazów złożymy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, gdzie będzie można pozyskać dotację, czy też dobre kredyty na te cele - odpowiada burmistrz na forum.

Tymczasem miasto wciąż czeka na informacje dotyczące największych "trucicieli". Przypomnijmy - samorząd z pomocą mieszkańców chce sporządzić "mapę trujących kominów", z których zimą wydobywają się szkodliwe substancje tworzące nad Nowym Targiem warstwę smogu.

Burmistrz apeluje do nowotarżan o zgłaszanie - np. za pośrednictwem forum internetowego bądź telefonicznie - sygnałów o budynkach, z których wydobywa się trujący dym. Miasto otrzymało już pierwsze zgłoszenia. Burmistrz ma nadzieję, że wskazane osoby będące właścicielami budynków poczują się napiętnowane i przede wszystkim zmotywowane do wymiany źródła ogrzewania. Każda otrzymana informacja zostanie zweryfikowana przez Straż Miejską, po czym sporządzona zostanie mapa trujących miejsc.

(AGN)

"Dziennik Polski" 2005-12-30

Autor: ab