Jan Paweł II - świadek Eucharystii
Treść
Przez trzy dni na Orawie trwał Festiwal Piosenki Religijnej "Stabat Mater", zorganizowany pod hasłem: "Jan Paweł II - świadek Eucharystii".
Swój chrześcijański repertuar zaprezentowało aż 22 wykonawców z całej Małopolski: schole dziecięce, zespoły młodzieżowe i soliści. Gwiazdą był zespół hiphopowy Full Power Spirit z Białej Podlaskiej, który wystąpił wraz z tancerzami breakdance.
Wszystko zaczęło się w 1997 r., kiedy na Orawie powstał projekt zorganizowania chrześcijańskiego festiwalu. - Przyjechałem wtedy z Jaworzna, gdzie urządzałem takie imprezy - wspomina Piotr Męderak, pomysłodawca i od początku dyrektor festiwalu. - Na Orawie spotkałem się z ks. Pawłem Kubanią, który pochodził ze Spytkowic i w Jabłonce uczył religii. Pragnął zorganizować konkurs piosenki maryjnej. Wspólnie zadecydowaliśmy jednak, że razem stworzymy taki festiwal, jaki robiłem w Jaworznie, czyli chrześcijański.
Do przedsięwzięcia od razu przyłączyła się także dyrektorka Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte Aniela Stopka. Nazwę festiwalu zaczerpnięto z kultury orawskiej: w Orawce wznosi się zabytkowy kościół, a w nim eksponowana jest Pieta Matki Boskiej Bolesnej.
Każdy festiwal ma swoje dodatkowe hasło. Przed dwoma laty był poświęcony 25-leciu pontyfikatu Jana Pawła II, w tym organizatorzy zapragnęli uczcić pamięć Papieża Polaka. - Hasło festiwalu brzmi "Jan Paweł II - świadek Eucharystii", bo to przecież on ten rok ogłosił Rokiem Eucharystii, a ten rok wciąż trwa... - podkreśla Męderak.
Festiwal "Stabat Mater" odbywa się głównie po to, aby młodzież, dzieci i rodzice mogli się spotkać i wspólnie wychwalać Boga poprzez śpiew, muzykę i taniec, a także pogłębić takie wartości jak wiara, kultura i dobre obyczaje. Przesłaniem festiwalu jest także pokazanie pracy i wysiłku wykonawców piosenki religijnej, którzy poprzez muzykę i śpiew krzewią wartości chrześcijańskie. I dlatego podczas każdej edycji nigdy nie zabrakło ani spotkania modlitewnego w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce, ani uroczystej mszy.
W tym roku na festiwal przyjechało 22 wykonawców. Taka liczba - zdaniem organizatora - jest optymalna. Festiwal ma otwartą formułę, bez wstępnych przesłuchań. - Zespoły na miejscu mają tylko próby. To po to, aby nie wykonali piosenki niepasującej do festiwalu religijnego - wyjaśnia Męderak. - Od początku planowaliśmy, aby w festiwalu brały udział przede wszystkim zespoły amatorskie, jednak zdarzało się - i to często - że przyjeżdżały zespoły na bardzo wysokim poziomie lub powstawały specjalnie na tę okazję...
Organizatorami festiwalu byli: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Jabłonce, Zespół Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce oraz Duszpasterstwo Młodzieży - Grupy Apostolskie Archidiecezji Krakowskiej.
Wyniki festiwalu podamy w kolejnym wydaniu "Dziennika".
(BES)
"Dziennik Polski" 2005-10-17
Autor: ab