Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jest stowarzyszenie i strategia

Treść

W niedzielę podsumowano na zamku w Niedzicy realizację projektu, stawiającego sobie za cel wsparcie tworzenia lokalnej grupy działania i opracowanie strategii rozwoju obszarów wiejskich na polskim Spiszu i okolicy.

Włączyły się w to gminy: Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska i Nowy Targ, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniach i szkoleniach. - Myślimy o tym, jak kontynuować współpracę - zapewniał koordynator projektu i wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Edukacji Tradycja i Współczesność w Krakowie Leszek Leśniak. Projekt realizowany był w ramach pilotażowego programu "Leader +".

- Jednym z naszych celów było podejmowanie działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i to nam się udało, bo społeczność lokalna włączyła się w te działania - oceniał podczas niedzielnego spotkania wiceprezes CETiW Leszek Leśniak.

Rzeczywiście, efektem jest powołanie do życia lokalnej grupy działania w postaci Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy, któremu prezesuje Julian Kowalczyk z Łapsz Niżnych. Drugim z celów projektu było opracowanie strategii rozwoju obszarów wiejskich na polskim Spiszu i okolicy. To również się udało, choć dokument wymaga jeszcze dopracowania. Strategię przygotowano w oparciu o propozycje samych mieszkańców Spisza i jego okolic. Ujęto w nim najistotniejsze dla tego regionu cele, zwane strategicznymi.

Na pierwszym miejscu znalazła się infrastruktura komunalna, w tym gospodarka wodno-ściekowa i gospodarka odpadami. Wśród zadań, które tu umieszczono, jest budowa wodociągu w Falsztynie, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Niedzicy i Falsztynie, dokończenie kanalizacji sanitarnej w Kacwinie, Łapszach Niżnych oraz Wyżnych, Trybszu i Niedzicy, modernizacja kanalizacji ściekowej we Frydmanie, budowa systemu segregacji odpadów oraz ich utylizacja.

Na drugim miejscu znalazło się zachowanie dziedzictwa kulturowego, a główne cele to dbałość o zabytki kultury regionalnej, kultywowanie tradycji i edukacja regionalna. Na liście zadań umieszczono m.in. renowację zabytków, utworzenie skansenu spiskiego, zachowanie stroju regionalnego, spotkania młodzieży z twórcami lokalnymi czy wystawy twórczości ludowej i dawnych narzędzi gospodarskich. Jako trzeci cel strategiczny zapisano w strategii infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną. Tu wyznaczono takie zadania jak np. wytyczenie nowych szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i konnych, poszerzenie oferty narciarstwa zjazdowego i biegowego czy rozwój bazy noclegowej w gospodarstwach agroturystycznych.

Na pozostałych miejscach znalazła się wśród celów strategicznych promocja regionu, transport i komunikacja, tworzenie nowych miejsc pracy, rolnictwo tradycyjne i ochrona środowiska oraz kreowanie społeczeństwa obywatelskiego. W trakcie prezentowania strategii pojawiły się sugestie, by zmienić kolejność trzech pierwszych celów strategicznych i na pierwszym miejscu umieścić jednak zachowanie dziedzictwa kulturowego, a nie infrastrukturę komunalną z gospodarką wodno-ściekową i gospodarką odpadami. Zmiana dotyczyłaby także drugiego miejsca, na którym - jak proponowano - znalazłaby się infrastruktura turystyczna, a na trzecim promocja gminy. Ponieważ realizacja projektu zakończyła się, prace nad strategią będą się toczyć już poza projektem, a decyzja co do ostatecznego kształtu dokumentu należy do przedstawicieli gmin uczestniczących w szkoleniach. W projekcie uczestniczyli przedstawiciele gmin: Łapsz Niżnych, Nowego Targu i Bukowiny Tatrzańskiej. Zaangażowała się także młodzież gimnazjalna z Krempach i Łapsz Niżnych oraz zespoły regionalne: "Zawaternik" z Leśnicy Gronia i "Ciardasie" z Czarnej Góry. (TEZ)

"Dziennik Polski" 2006-03-07

Autor: ab