Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kobieta a HIV

Treść

Ogólnopolska kampania

Powiatowa Stacja Sanitarno?Epidemiologiczna w Nowym Targu przypomina o trwającej ogólnopolskiej kampanii ?Kobieta a HIV?.

? Dziś odchodzi się od podziału społeczeństwa na poszczególne grupy ryzyka ? tłumaczy Ewa Łapsa z nowotarskiego sanepidu. Statystyki dowodzą, że zdecydowana większość nowych zakażeń wirusem HIV dotyczy kobiet i mężczyzn heteroseksualnych.

Kampania informacyjna dotycząca AIDS prowadzona jest co roku. W tym roku skierowana jest do kobiet. ? Na świecie stale wzrasta liczba zakażeń HIV drogą kontaktów heteroseksualnych. Kobieta w takich kontaktach jest bardziej narażona na zakażenie wirusem niż mężczyzna. Dlatego każda z nas powinna zrobić sobie test na HIV. Dla siebie, dla partnera i dla swojego dziecka ? zachęca Magda Mołek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, która aktywnie włączyła się do uczestnictwa w kampanii. Podobnie jak w innych krajach, w Polsce rośnie odsetek kobiet zakażonych wirusem HIV. Większość jest w wieku rozrodczym, co stwarza ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko. Z drugiej jednak strony ? odpowiednie postępowanie w czasie ciąży oraz opieka lekarska może zaowocować urodzeniem zdrowego dziecka przez zakażoną kobietę. Z danych zebranych na potrzeby kampanii ?Kobieta a HIV? przez docenta Tomasza Niemca, kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, wynika, że w Polsce w ciągu roki odbywa się ok. 100?200 porodów u kobiet zakażonych HIV. Tymczasem rutynowo wykonywany test na obecność wirusa HIV u ciężarnych kobiet wciąż nie należy do często stosowanych w Polsce praktyk. ? Powszechność testowania ciężarnych w kierunku HIV jest w Polsce bardzo niska ?podkreśla Tomasz Niemiec. Test na obecność wirusa HIV każdy może wykonać bezpłatnie, niepotrzebne jest też skierowanie. Najbliższy taki punkt znajduje się w Krakowie, przy Lekarskiej Przychodni Specjalistycznej, ulica Bronowicka 73 (tel. 012 638 34 34). Koszt wykonania testu waha się od 30 do 50 złotych w placówkach państwowych, a w placówkach prywatnych od 70 do 120 złotych. Informacji na temat kampanii, AIDS oraz profilaktyki choroby można zasięgnąć także pod adresem www.kobietaaHIV.pl (AGN)

"Dziennik Polski" 2005-12-02

Autor: mj