Majówka w kuźni, wesele w Azji
Treść
Trzeci dzień XXXVIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich upłynął pod znakiem ślubnych ceremonii i kowalskich zwyczajów. A to za sprawą konkursowych przedstawień zaprezentowanych przez grupy z: Rumunii, Polski, Macedonii i Turkmenistanu.
Zaczęło się od tradycyjnego wesela z gór Calimani i tańców regionalnych charakterystycznych dla gór Rumunii zaprezentowanych przez utworzony w 2001 roku zespół "Junii Calimanilor".
Następnie na scenie swą bogatą scenografię przedstawiającą kuźnię, wiejskie opłotki i takąż kapliczkę ustawiły Lachy Limanowskie, reprezentowane przez regionalny zespół "Spod Kicek", czyli "Spod Strzechy". Jako grupa teatralna działa od 1986, a od 1990 roku zaczął występować jako zespół regionalny. Region Lachów Limanowskich (i wieś Mordarka) położony jest w paśmie łososińskim Beskidu Wyspowego. Publiczność obejrzała "Wyzwoliny na kowala" - młody adept rzemiosła kowalskiego jest egzaminowy przez starszych kowali. Przed kapliczką matka prosi o wyzwoliny swego syna: zdobycie zawodu poprawi sytuację materialną rodziny. Mieszkańcy wioski zbierają się na majówkę, na której młody kowal zaprasza wszystkich na muzykę, gdzie kończy się ceremoniał wyzwolin. Młody kowal zostaje poddany różnym próbom, które kończą się pomyślnie.
Po kowalskich obrządkach z Mordarki publiczność przeniosła się do Macedonii, skąd przyjechał zespół KUD "Goce Delcev". Grupa działa bez przerwy od 1975 roku w gminie Drugovo. Obecnie tworzy ją 180 tancerzy, śpiewaków i muzyków - w wieku od 6 do 66 lat. W środę zaprezentowali pieśni i tańce pochodzące z Macedonii Zachodniej, z gminy Drugovo i okolic.
Z Macedonii był tylko krok do Centralnej Azji. Przynajmniej dla festiwalowej publiczności. Zespół "Serdara Serpay" założony przez Ministerstwo Energii Turkmenistanu w 1997 roku pokazał zwyczaje myśliwych, obrzędy weselne, przedstawienie bazujące na legendach, wierzeniach i muzyce ludu Oguz - przodków dzisiejszych mieszkańców Turkmenistanu. (RAV)
Autor: ea