Muzeum "Ognia"?
Treść
Czy w Nowym Targu powstanie Muzeum Józefa Kurasia "Ognia"? Z wnioskiem o powołanie takiej instytucji zwrócili się do władz powiatu nowotarskiego oraz miasta Nowego Targu uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej "Wokół legendy Ognia", która odbywała się w Nowym Targu.
Inicjatorem wniosku jest Bolesław Dereń, autor biografii partyzanta z Podhala.
- Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej (...) zwracają się do władz miasta Nowego Targu i powiatu nowotarskiego z wnioskiem o powołanie Oddziału Muzealnego Józefa Kurasia "Ognia" przy Muzeum Okręgowym w Nowym Targu. Zadaniem oddziału będzie gromadzenie, zabezpieczanie przed zniszczeniem lub zapomnieniem oraz opracowanie pamiątek po Józefie Kurasiu "Ogniu" i jego żołnierzach oraz upowszechnianie treści patriotycznych zwłaszcza na Podhalu - czytamy we wniosku.
- Został on odczytany pierwszego dnia konferencji oraz na jej zakończenie. Nie zgłoszono żadnych sprzeciwów ani uwag, uważamy więc, że został przyjęty. Naszym krokiem jako organizatorów konferencji będzie przekazanie wniosku w najbliższym czasie władzom miasta oraz powiatu, ponieważ jeszcze do nich nie dotarł - mówi Robert Kowalski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Targ.
Podkreśla, że tylko dwa wydarzenia historyczne z Podhala zapisały się w historii Polski - powstanie chchołowskie oraz podziemna działalność partyzantów "Ognia".
Józef Kuraś w czasie II wojny światowej był partyzantem, a po zakończeniu wojny uczestnikiem ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. W 1943 roku Niemy zamordowali jego pierwszą żonę, 2,5-letniego syna oraz ojca. Kuraś przyjął wówczas pseudonim "Ogień". W marcu 1945 roku został szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Nowym Targu, ale kilka tygodni później uciekł, by w zgrupowaniu "Błyskawica" działać w ruchu oporu walczącym z władzą komunistyczną. Zginął w 1947 roku w wyniku ofensywy na dom w Ostrowsku. Osaczony przez UB, śmiertelnie postrzelił się w głowę.
(AGN), "Dziennik Polski" 2007-03-14
Autor: ea