Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Na kościół w Podsarniu

Treść

Czekali 400 lat

W Podsarniu stanie pierwszy w jego 400-letniej historii kościół. Taką decyzję podjęli mieszkańcy, a jedna z rodzin przekazała niezbędną działkę. Teraz ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, zadecydował, że zostanie tu utworzona parafia, pierwsza na terenie liczącej trzy wioski orawskiej części gminy Raba Wyżna.

Uroczystości związane z tym ważnym dla mieszkańców wydarzeniem zaplanowano na najbliższą niedzielę. Podsarnie, zamieszkane przez 800 osób - jak wyjaśniał poseł Edward Siarka, mieszkaniec wsi, członek komitetu budowy świątyni i równocześnie historyk z wykształcenia - było jedyną miejscowością na Orawie bez kaplicy i kościoła. W 1985 roku na potrzeby domu pogrzebowego zaadaptowano tu tylko XIX-wieczny budynek starej szkoły.

Choć obiekt sakralny został zbudowany w pobliskim Podwilku już w 1618 roku, to jednak - ze względu na właścicieli tego terenu, rodzinę Thurzo, która przeszła na protestantyzm - stał się on od razu zborem. Mieszkańcy, którzy nie chcieli się wyrzec wiary katolickiej, byli więc zmuszeni wędrować przez las do najbliższego kościoła w Rabie Wyżnej. W tym miejscu powstał najpierw trakt, a potem brukowa, ok. 6-kilometrowa droga. Przed dwoma laty rozpoczęła się jej modernizacja, która zostanie zakończona w tym roku. Droga, nazwana Drogą "Solidarności", wkrótce połączy więc orawską część rabiańskiej gminy z jej stolicą, a mieszkańcy unikną 25 km objazdu przez dwie sąsiednie gminy: Jabłonkę i Spytkowice.

Gdy w 1650 roku w Orawce utworzono parafię, to tam posługi księdza zaczęli szukać mieszkańcy Podsarnia. Lepsze czasy przyszły dla nich, gdy zbór w Podwilku na nowo stał się kościołem. Od tej pory wraz z sąsiadami z liczącego ok. 400 mieszkańców Harkabuza zaczęli należeć do tej, jednej z najstarszych orawskich parafii. Niestety, nie pokrywa się ona z podziałem administracyjnym Orawy, leży na terenie sąsiedniej gminy Jabłonki...

Idea budowy świątyni dojrzewała od bardzo dawna. Przełom w tej sprawie nastąpił jednak dopiero przed trzema laty. Wówczas jedna z rodzin podarowała 70-arową działkę pod budowę kościoła. Zgodę na jej przejęcie specjalnym dokumentem wyraził ks. kard. Franciszek Macharski, ówczesny metropolita krakowski. W rok później mieszkańcy podjęli inicjatywę budowy własnej świątyni. Tak został powołany siedmioosobowy komitet budowy, z proboszczem parafii w Podwilku ks. Kazimierzem Gunią oraz ówczesnym wójtem Edwardem Siarką na czele. Mieszkańcy Podwilka nie liczyli jednak jeszcze wówczas na własną parafię, a jedynie na to, że niedzielna msza święta będzie odprawiana w ich wiosce...

Komitet rozpoczął przygotowania. Zaczęto gromadzić środki finansowe i czekano na odpowiednie zgody Kurii Metropolitalnej z Krakowa oraz pozwolenie budowlane od starosty nowotarskiego. Postarano się też o projekt kościoła. Wykonało go biuro inż. Bogusława Kulki z Krakowa. - Z końcem ub. roku udało nam się uzyskać pozwolenie budowlane, a kolejną działkę z przeznaczeniem na budowę drogi dojazdowej dokupiła gmina. Została też przygotowana cała konieczna infrastruktura. Niedawno zakład energetyczny doprowadził prąd - wyjaśnia Edward Siarka. Dodaje, że koszt budowy nowej świątyni opiewa na ok. 1 mln 200 tys. zł.

19 czerwca br. ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, wydał specjalny dekret mówiący o wyodrębnieniu z parafii w Podwilku nowej, z lokalizacją w Podsarniu. Do jej założenia upoważnił ks. Leszka Urodę z krakowskiej parafii pw. św. Floriana. Zamieszkał on tymczasowo w starej plebanii w Podwilku. Jego zadaniem jest teraz załatwienie wszelkich formalności związanych ze stworzeniem samodzielnej parafii. - Tam narodzi się pierwsza parafia w orawskiej części rabiańskiej gminy - podkreśla Edward Siarka. Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni poświęcił 28 maja br., podczas uroczystej mszy świętej na krakowskich Błoniach, papież Benedykt XVI. Natomiast plac pod budowę 25 czerwca poświęcił ks. bp Albin Małysiak.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa na Orawie na terenie rabiańskiej gminy. Przed kilku laty niewielki kościół na swe potrzeby wybudowali mieszkańcy wsi liczącej nieco ponad 200 mieszkańców - Bukowiny Osiedla. Mieszkańcy Harkabuza, po wielu perypetiach z władzami komunistycznymi, wystawili z końcem lat 50. XX wieku kaplicę pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pierwszą mszę świętą odprawił w niej w 1970 roku ówczesny metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła.

Każdy, kto zechce wesprzeć budowę kościoła w Podsarniu, może przekazać nawet najmniejsze datki na specjalne konto parafii: 8788150002 - 0000 - 0008 - 4329 - 0001 Bank Spółdzielczy Raba Wyżna z dopiskiem "Budowa w Podsarniu".

(BES)

"Dziennik Polski" 2006-07-24

Autor: ea