Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pieniny w badaniach naukowych

Treść

Wczoraj w Czerwonym Klasztorze na Słowacji rozpoczęła się sesja poświęcona badaniom naukowym w Pieninach. Jej organizatorami są dyrekcje: słowackiego PIENAP-u i Pienińskiego Parku Narodowego oraz słowacki Klub Przyjaciół PIENAP-u.

W pierwszym dniu sesji mowa była m.in. o krasowych dolinach na Słowacji, przełomie Dunajca jako geologicznym fenomenie, o historii mniej i bardziej znanej Zamagurza i Pienin, dziedzictwie kulturowym Pienin polskich i działalności człowieka na ich obszarze. Wśród autorów referatów znaleźli się po stronie polskiej: prof. dr inż. Krzysztof Birkenmajer z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz dr Stanisław Kołodziejski i mgr Andrzej Siwek.

Dziś drugi i ostatni dzień sesji, która tym razem odbędzie się w terenie. Uczestnicy spotkania wezmą udział w wycieczkach. Jedna grupa przejdzie trasą wiodącą przełomem Potoku Leśnickiego i przełomem Dunajca z Leśnicy do Czerwonego Klasztoru. W trakcie wycieczki prof. Krzysztof Birkenmajer omówi geologiczne i geomorfologiczne walory przełomu Dunajca. Druga grupa zwiedzi zamek w Niedzicy, gdzie Piotr Stępień mówić będzie o architekturze zamku, następnie członkowie tej grupy przejadą do Osturni na Słowację, gdzie zwiedzą rezerwat etnograficzny, a później muzeum w Czerwonym Klasztorze. (TEZ)

"Nasz Dziennik" 2005-06-03

Autor: ab