Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ponad granicami

Treść

To wspaniale móc powitać was w naszej szkole. Wymiany językowe są okazją do przełamywania barier i umacniania więzi w zjednoczonej Europie - mówił Franciszek Janczy, dyrektor I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu podczas wizyty w szkole grupy młodzieży z Ravensburga. Jest to już czternasta wymiana pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami.

Grupa niemiecka - 13 uczniów, oraz nauczyciele Thomas Heilig z żoną Veroniką i Martin Wot - przyjechała do Nowego Targu w czwartek. W piątek złożyli wizytę w szkole.

W auli gości przyjął dyrektor Franciszek Janczy oraz nauczycielki niemieckiego: Barbara Zapiórkowska, która od 1994 roku zaangażowana jest w organizowanie wymian z Ravensburgiem, oraz Katarzyna Jarząbek. Niemcy otrzymali upominki - foldery z informacjami o Nowym Targu oraz koszulki. - W Niemczech też jednoczy się teraz Europa - przed mundialem - mówił Thomas Heilig, który podarował dyrektorowi Janczemu czapkę z oryginalnym logo mistrzostw świata w piłce nożnej. W sobotę młodzież pod opieką nauczycieli pojechała nad Jezioro Czorsztyńskie. Uczniowie pływali statkiem po "morzu pienińskim", zwiedzili także zabytkowy kościółek w Dębnie. Wieczorem wszyscy bawili się przy ognisku na Długiej Polanie. Niedziela była dniem rodzinnym - uczniowie z Niemiec spędzili ją z polskimi rodzinami, u których mieszkają. W programie jeszcze wizyta w Oświęcimiu, Krakowie, Zakopanem. Wymiana jest jednak nie tylko okazją do zwiedzania, ale przede wszystkim do poznania niemieckich kolegów i trenowania umiejętności językowych. Z polskiej strony w wymianie biorą udział uczniowie z klas Ib, Ic, Ig i IIc. Z kolegami z Ravensburga rozmawiają po angielsku i niemiecku.

W I LO im. Seweryna Goszczyńskiego tradycja organizowania wymian międzyszkolnych sięga lat 70. Uczniowie "Goszczyńskiego" jeździli wówczas do Drezna, do zaprzyjaźnionej szkoły Pestalozzi. Systematyczne wymiany ze szkołami w kilku krajach rozpoczęły się jednak w roku 1989, kiedy to liceum nawiązało kontakt ze szkołą w podparyskim miasteczku Evry. Obecnie "Goszczyński" współpracuje ze szkołami we Fryburgu (Szwajcaria), Ravensburgu (Niemcy), Charleroi (Belgia) i Brnie (Czechy).

Współpraca ze szkołą w Ravensburgu rozpoczęła się w 1993 roku. Niemieckie miasto położone jest w południowo-wschodnich Niemczech nad Jeziorem Bodeńskim, u podnóża Alp. Jest nieco większe niż Nowy Targ, a jego historia sięga XII wieku. Uczniowie z Ravensburga przyjeżdżają do Nowego Targu zwykle w maju lub czerwcu. Rewizyty odbywają się jesienią. Tak będzie i tym razem - młodzież z "Goszczyńskiego" pojedzie do Niemiec we wrześniu. Program wizyty w Niemczech obejmuje zwykle zwiedzanie Ravensburga, wycieczkę do Monachium, wizytę w Bawarskim Studio Filmowym, zwiedzanie zabytków w miejscowościach położonych w rejonie Jeziora Bodeńskiego na tzw. Szlaku Barokowym. Gospodarze zawsze urozmaicają program pobytu, który zmienia się nieco każdego roku. Uczniowie z Nowego Targu mieli okazję zwiedzić do tej pory m.in. wyspę Mainau zwaną Wyspą Kwiatów, odwiedzić fabrykę puzzli, złożyć wizytę burmistrzowi Ravensburga w ratuszu, a nawet pojechać do Szwajcarii, gdzie podziwiali ogromny wodospad Wasserfall na Renie. (AGN)

Zdjęcia: Agnieszka Szymaszek

"Dziennik Polski" 2006-05-22

Autor: ab