Powietrzna współpraca
Treść
Długoletnie kontakty pomiędzy słowackim Aeroklubem Martin i Aeroklubem Nowotarskim zaowocowały podpisaniem memorandum o wzajemnej współpracy w dziedzinach sportu lotniczego i turystyki. 60-tysięczny Martin to mocny ośrodek lotniczy, podobnie jak Nowy Targ słynny z lotów szybowcowych.
Zamiar współpracy zyskał wsparcie samorządów obu miast - ich przedstawiciele sygnowali memorandum razem z szefami aeroklubów. Uprawianie sportów lotniczych na polsko-słowackim pograniczu i warunki terenowe skłaniają bowiem do zinstytucjonalizowania współpracy.
Aerokluby chcą wypracować taką technikę lotniczą, która spełni wymagania obu stron. Zamierzają współdziałać w przedkładaniu projektów, mających na celu uzyskanie pomocy finansowej z funduszy europejskich (także z Funduszu Wyszehradzkiego), podejmą też starania o stworzenie wspólnej przestrzeni powietrznej, która służy bezpieczeństwu lotów szybowcowych. Współpraca przy budowie hangarów również będzie formą rozwiązywania problemów bezpieczeństwa. Memorandum zachowuje ważność na czas nieokreślony, pierwsze wspólne działania zapewne podjęte zostaną na wiosnę. Słowacy mają bardziej klarowną sytuację od strony instytucjonalnej, bo majątek nowotarskiego ośrodka - po jego likwidacji terenowej - jest na razie we władaniu Aeroklubu Polskiego. Być może Aeroklub Nowotarski zechce pretendować do roli gospodarza najpiękniej w Polsce położonego lotniska i złoży Aeroklubowi Polskiemu swoją ofertę. Niewykluczone, że sprawa administrowania lotniskiem rozstrzygnie się do wiosny i stolicy Podhala nie grozi bezruch w powietrzu. (ASZ)
"Dziennik Polski" 2005-12-16
Autor: ab