Program po przejściach
Treść
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w kształcie, który był gotowy na grudzień ub.r., w swoich zrębach został wypracowany przez odpowiednią komisję nowotarskiej rady kilka lat temu.
Co roku wpisywano weń nowe zadania i uchodził za jeden z najlepszych w Małopolsce (głównie ze względu na sposób realizowania ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł"). Za pierwszym podejściem nie udało się go jednak uchwalić. Z porządku obrad został wtedy zdjęty głosami koalicji PiS - "Nowotarżanie", z powodu braku załączników dotyczących finansowania zadań. Potem został potraktowany wyjątkowo i poddany pod dyskusję we wszystkich prawie komisjach rady (z wyjątkiem rewizyjnej). Dopiero podczas minionej sesji - nie bez kontrowersji - rada przyjęła ostateczną wersję programu.
Załącznik dotyczący finansowania zadań (zgrupowanych w czterech działach (przeciwdziałania alkoholizmowi; zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu; udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, ,pomocy psychospołecznej i prawnej, w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie; wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących w rozwiązywaniu problemów alkoholowych) został sprecyzowany. Po tych uściśleniach wiadomo, kto na ile pieniędzy może liczyć, natomiast nie będzie już możliwości zwiększenia kwot.
W trakcie komisyjnych "obróbek" programu nie zmieniła się ogólna suma przeznaczona na jego realizację (578,5 tysiąca zł), natomiast przesunięcia nastąpiły wewnątrz czterech działów.
Najwięcej kontrowersji wzbudziło poniejszenie o 75 tysięcy zł (w stosunku do pierwotnego planu) sumy na kontynuowanie prowadzonej od kilku lat modernizacji hali "Gorce", z której korzysta kilka tysięcy członków różnych sekcji. W "Gorcach" prowadzone są też zajęcia sportowe dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Kwota ta została rozdysponowana na pomniejsze przedsięwzięcia z zakresu doposażenia miejsc rekreacji, czyli: remont boiska "Pod Skarpą" (12 tysięcy), remont boiska przy SP nr 2 (5 tysięcy), doposażenie sali gimnastycznej SP nr 6 (7 tysięcy), remont strzelnicy (10 tysięcy) i zakup siłowni dla Miejskiej Hali Lodowej (25 tysięcy). Administratorzy obiektów nie zgłaszali takich potrzeb, a niektórzy - jak pani dyrektor SP nr 2, która zaraz potem wystosowała pismo w sprawie boiska przy szkole - mieli inne modernizacyjne koncepcje. Pod znakiem zapytania stoi też - jak tłumaczył wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski na sesji rady - sensowność remontu boiska "Pod Skarpą" przy braku zainteresowania i współpracy ze strony właściciela lwiej części terenu, czyli spółdzielni mieszkaniowej.
Radni z Klubu PWS upominali się, by uszczknięte pieniądze na modernizację "Gorców" przy tworzeniu budżetu jednak się znalazły, bo są potrzebne, a obiekt dobrze spełnia swoje zadania.
Wśród kulturalno-artystycznych, które zawierają w sobie elementy profilaktyki, pewne pozycje mają zapewnione finansowanie od kilku lat. Są to np. Misterium Męki Pańskiej czy Sacrosong Podhalański. Dopisane zostały wszakże i nowe inicjatywy, jak wyjazd do Bydgoszczy nieznanego jeszcze szerzej zespołu "Hotar" (3 tysiące) czy ballada sceniczna "A my do Betlejem..." (7 tysięcy zł) - przedsięwzięcie, które podejmuje Chór "Echo Gorczańskie".
Ponieważ uchwała zapadła, a dla świetlicy "Renovaro" przy parafii św. Jadwigi Królowej załącznik przewidywał tylko 3 tysiące zł, nie będzie już możliwości zwiększenia tej kwoty, podczas, gdy jedyna w tym rejonie placówka wsparcia dziennego przeżywa wielkie kłopoty w związku z odmową finansowania przez powiat.
25 tysięcy pozostałe jeszcze w dziale "wspomaganie instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych" ma być spożytkowanych na zadania wnioskowane przez ludzi: doposażenie placu zabaw dla dzieci w parku miejskim i zakup funboksu dla skate-parku przy SP nr 2, bo o to prosiła młodzież z bloków.
Przy miejskim programie profilaktyki nie od rzeczy jest też wspomnieć o rozbudowanym systemie profilaktyki szkolnej. Nowy Targ jest też pewnie jednym z niewielu miast tej wielkości, gdzie realizowane są wszystkie formy pomocy uzależnionym. Szkołą Trzeźwych Kierowców zainteresowała się właśnie Fundacja "Orlen - bezpieczne drogi", jako organizator ogólnopolskiego konkursu na pomysły służące poprawie bezpieczeństwa. (ASZ), "Dziennik Polski" 2007-02-12
Autor: ea