Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przeciwdziałają alkoholizmowi

Treść

W ubiegłym roku komisja przeciwdziałania alkoholizmowi w sposób zdecydowany postępowała w stosunku do osób uzależnionych, co przejawiało się konsekwentnym egzekwowaniem wezwań i kierowaniem wniosków o objęcie leczeniem do sądu - wyjaśniała Beata Kacwin, nowa pełnomocnik wójta gminy Raby Wyżnej ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.



Punkt konsultacyjny terapii uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie w rabiańskiej gminie działa raz w tygodniu. W ubiegłym roku przeprowadzono w nim aż 267 rozmów, w tym 182 rozmowy i zajęcia terapeutyczne z osobami mającymi problem alkoholowy. W ramach pracy punktu udzielono również 37 porad telefonicznych oraz zorganizowano 8 zajęć grupowych.

W ubiegłym roku do punktu zgłosiło się 41 osób z problemami alkoholowymi, 18 członków rodzin, w których występuje problem alkoholowy, oraz 22 sprawców i 12 ofiar przemocy domowej. Przyjęto też 12 wniosków o leczenie. Pochodziły one zarówno od członków rodzin, jak i policji i ze szkoły.

To jednak nie wszystko. Gminna komisja wezwała 24 osoby na rozmowy motywacyjne. Ich celem było skłonienie alkoholików do leczenia odwykowego. Natomiast 17 osób dobrowolnie szukało w niej pomocy. W sumie w ubiegłym roku tylko w przypadku 9 osób wystąpiono jednak do sądu z wnioskiem o objęcie ich leczeniem odwykowym. Sąd zadecydował o leczeniu bądź zamkniętym bądź stacjonarnym w poradni odwykowej.

Prowadzenie punktu konsultacyjnego terapii uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie kosztowało w sumie 4800 zł. Porady były jednak udzielane też dodatkowo w ramach dyżuru przewodniczącego komisji oraz przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. To właśnie stamtąd osoby zgłaszające się o pomoc kierowano do instytucji udzielających specjalistycznej pomocy.

Pełnomocnik wójta ds. rozwiązywania problemów alkoholowych podkreśliła, że w ubiegłym roku można było zaobserwować pewien przełom w podchodzeniu do problemów związanych z alkoholizmem i to zarówno wśród samych uzależnionych, jak i członków ich rodzin. Coraz śmielej i w większym stopniu korzystali oni z pomocy oferowanej przez: punkt konsultacyjny, psychologów, psychiatrów oraz poradni odwykowej. Chętniej uczestniczyli też w spotkaniach AA i w grupach wsparcia. - Z porad w punkcie także w coraz większym stopniu zaczynają korzystać osoby niekierowane tam, a mające problemy z alkoholem. Coraz skuteczniejsza jest też współpraca z sądem rejonowym i kuratorami sądowymi. (BES), "Dziennik Polski" 2007-02-23

Autor: ea