Ptasia profilaktyka
Treść
Cztery sołectwa gminy Czorsztyn i dwa z Łapsz Niżnych znalazły się w wykazie miejscowości powiatu nowotarskiego szczególnie narażonych na zagrożenie ptasią grypą o wysokiej zjadliwości. Na liście jest też Lipnica Wielka, Chyżne, Ludźmierz i Krauszów.
Na liście opracowanej przez głównego inspektora sanitarnego są dwie miejscowości z gminy Łapsze Niżne: Niedzica i Frydman. - W środę dostaliśmy pismo z policji, informujące o tym, że te miejscowości są szczególnie zagrożone. Złożyliśmy już zamówienie na środki ochrony - mówi sekretarz gminy Irena Rataj. - W naszej gminie każde gospodarstwo ma po kilka - kilkanaście kur, hodowanych na własne potrzeby, ale z tego, co widzę, są one pozamykane, zatem środki ostrożności są stosowane przez gospodarzy.
Gmina zamówiła cztery komplety tzw. środków ochrony indywidualnej, związanych z zagrożeniem biologicznym, czyli ptasią grypą. Są to półmaski, gogle, kombinezony, rękawice i gumowce z kołnierzem. Pismo do gminy wysłało także Starostwo Powiatowe w Nowym Targu; jest w nim prośba o rozważenie możliwości zakupu - w miarę posiadanych środków budżetowych - preparatów szczepionkowych. Szczepieniu - w związku z zagrożeniem wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków - mieliby być poddani mieszkańcy z tzw. grupy ryzyka. O szczepieniach pisze też wojewoda małopolski, dodając, że chodzi przede wszystkim o osoby starsze, powyżej 65. roku życia.
W przypadku gminy Czorsztyn tych miejscowości szczególnie narażonych na zagrożenie ptasią grypą jest więcej. Są to: Sromowce Wyżne, Czorsztyn, Maniowy i Kluszkowce. Gmina - jak zapewnia sekretarz Ewa Kramarczyk - jest dobrze zaopatrzona w niezbędne środki ochronne. Na liście miejscowości powiatu nowotarskiego szczególnie zagrożonych grypą ptaków są też: Lipnica Wielka, Chyżne, Ludźmierz i Krauszów.
Główny inspektor sanitarny uprzedza, że osoby udające się do krajów, w których stwierdzono występowanie ognisk ptasiej grypy, powinny bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia i ściśle przestrzegać reżimu sanitarnego. Należy zatem unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania, a także miejsc handlu drobiem i wyrobami drobiarskimi, w tym również pierzem. Nie wolno dotykać martwych ptaków ani ubitego drobiu, spożywać mięsa drobiowego, przetworów drobiarskich i jaj niepoddanych odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze przynajmniej 70 stopni. Po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, tak dzikim, jak i hodowlanym, trzeba myć i dezynfekować ręce. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych, takich jak: podwyższona temperatura ciała, kaszel, duszności, bóle mięśniowo-stawowe należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zalecane jest też poddanie się szczepieniu przeciwko grypie sezonowej co najmniej na 14 dni przed wyjazdem do krajów, w których występują ogniska ptasiej grypy.
Zalecenia dotyczą również osób powracających z krajów, w których stwierdzono występowanie ognisk ptasiej grypy. Powinni oni bezwzględnie przestrzegać zakazu przywozu żywego lub martwego ptactwa, drobiu i wyrobów drobiarskich: jaj, nieprzetworzonych piór i ich części, pierza oraz puchu. W przypadku wystąpienia w ciągu 7 - 14 dni od powrotu do kraju objawów chorobowych trzeba niezwłocznie udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, najbliższego szpitala zakaźnego lub innej placówki leczniczej. (TEZ)
"Dziennik Polski" 2006-03-17
Autor: ab