Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rekrutacja na studia

Treść

Nie mamy jeszcze prawdziwych wakacji - skarżą się tegoroczni maturzyści

Absolwenci podhalańskich szkół średnich - podobnie jak ich rówieśnicy z całej Polski - zmagali się w tym roku z nową maturą. Rezultaty egzaminów, znane już od końca czerwca, w dużej mierze decydują o ich przyszłości. Mimo możliwości studiowania w Zakopanem czy Nowym Targu, dla większości absolwentów z Podhala celem są dzienne studia na krakowskich uczelniach. Tam rekrutacja właśnie dobiega końca.

Kasia, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, jest finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Polonistycznej i ma zapewniony indeks na filologię polską. Jej pragnieniem jest jednak studiowanie mocno obleganej psychologii (na Uniwersytecie Jagiellońskim 20 osób na jedno miejsce). Czekając na wyniki rekrutacji zastanawia się, czy w razie niepowodzenia nie wyjechać na rok do pracy za granicę. Na wymarzony kierunek spróbowałaby zdawać powtórnie w przyszłym roku.

- Nie mam jeszcze prawdziwych wakacji. Dziś czeka mnie egzamin na filologię angielską na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Solidnie się do niego przygotowywałam... - wzdycha Kasia, tegoroczna maturzystka z Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem.

Ola, koleżanka Kasi z liceum, też wybrała ten kierunek, ma jednak inne doświadczenia. - Na filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim zabrakło mi 8,5 punktu. Nawet chętni z międzynarodową maturą odpadali... Na UJ brano pod uwagę wyniki maturalne z języka angielskiego i innego: ci, którzy wybierali rosyjski lub niemiecki, wypadli dużo lepiej od tych, którzy pisali język polski. Nie rozumiem, dlaczego na takim kierunku mniej liczy się znajomość języka angielskiego niż na przykład rosyjskiego... Na szczęście dostałam się na Uniwersytet Warszawski. Będę studiować to, o czym marzyłam. Szkoda tylko, że tak daleko od ukochanego Zakopanego - dodaje.

Najbardziej popularne są kierunki humanistyczne, choć prognozy sugerują, że większe szanse zatrudnienia będą mieli w przyszłości absolwenci kierunków technicznych.

Dokładne dane o wynikach nowych matur z powiatu tatrzańskiego (w tym poszczególnych gmin) są opracowywane. Umożliwią one każdej szkole w regionie przeanalizowanie własnych osiągnięć dydaktycznych i opracowanie wniosków, co zrobić, by dorównać najlepszym na Podhalu.

(EPA)

"Dziennik Polski" 2005-07-20

Autor: ab