Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Skargi do nadzoru i sądu

Treść

Tuż po podjęciu uchwały Rady Powiatu o połączeniu szpitali w Nowym Targu i w Rabce-Zdroju przy likwidacji samodzielności SP ZOZ-u w uzdrowisku burmistrz zdroju wezwał Radę Powiatu do usunięcia naruszonego według niego interesu prawnego uzdrowiska. Gdy nie spotkał się z odzewem, zaskarżył uchwałę do nadzoru prawnego wojewody, wnosząc o jej unieważnienie. Tuż potem złożył skargę na uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zdaniem burmistrza przy podejmowaniu uchwały nie wywiązano się z wielu obowiązków. Powiat nie wystąpił o wydanie opinii w tej sprawie do samorządów gmin, korzystając z opieki leczniczej rabczańskiej placówki zdrowotnej. Zasięgał jej natomiast u samorządów podlegających pod szpital nowotarski... Twierdził, iż do podjęcia uchwały zabrakło też wymaganej opinii wojewody.

Istotnym dla burmistrza uchybieniem był brak opinii Rady Społecznej SP ZOZ-u w Rabce-Zdroju, która nie miała możliwości zaopiniowania nowego projektu uchwały. (Zajmowała się ona jedynie poprzednim projektem z końcem stycznia br. i zamiast wydać opinię, podjęła rezolucję sprzeciwiającą się łączeniu owych placówek zdrowotnych - przyp. red.). Burmistrz wykazywał też, iż uchwała Rady Powiatu jest niezgodna ze statutem uzdrowiska. W jego myśl, w tym przypadku zmieniony jest bowiem profil lecznictwa uzdrowiskowego, a wówczas wymagana jest opinia ministra zdrowia. Władze Rabki zarzuciły także władzom powiatu ograniczenie jawności sesji poprzez zwołanie jej - po zasięgnięciu wiadomości o wybierających się protestujących mieszkańcach - w niewielkim pomieszczeniu.

Gdy Rada Powiatu nie podjęła działań, burmistrz wniósł do nadzoru prawnego wojewody wniosek o stwierdzenie nieważności podjętej uchwały. Uzasadniał, iż pomimo protestów mieszkańców postanowiono znacznie ograniczyć działalność szpitala w Rabce-Zdroju. Burmistrz powołał się na wykazane wcześniej uchybienia prawne. Jego zdaniem likwidując trzy oddziały pionu "Matka-dziecko", naruszono Ustawę o zakładach opieki zdrowotnej. W jej myśl w momencie likwidacji publicznego zakładu opieki zdrowotnej wymagana jest opinia w tej sprawie właściwych organów gmin i powiatu, których ludności zakład ten udziela świadczeń zdrowotnych... W przypadku Rabki te opinie pominięto. Zdaniem władz uzdrowiska naruszono i statut SP ZOZ-u w Rabce-Zdroju, który wyraźnie precyzuje zakres terytorialny podległych gmin: Rabkę miasto i gminę, miasto i gminę Jordanów oraz gminy Bystra Podhalańska, Raba Wyżna, Spytkowice, Lubień oraz z gminy Jabłonka wieś Podwilk i z Mszany Dolnej - Rabę Niżną i Olszówkę. - Podejmując przedmiotową uchwałę Rada Powiatu Nowotarskiego nie była w posiadaniu wszystkich wymaganych prawem opinii, bowiem o takie opinie nawet nie wystąpiono do właściwych organów wszystkich gmin, do czego zobowiązuje Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej - twierdzi burmistrz. Podkreślił, iż opinii nie wydał tak ważny organ, jak Rada Społeczna, o co wcześniej apelował przecież do Rady Powiatu. Wyłuskał, iż uchwała jest niezgodna z statutem uzdrowiska, w którego myśl każda zmiana profilu leczniczego winna być skonsultowana z ministrem zdrowia, czego starostwo nie uczyniło... - Usunięcie z zakresu usług medycznych szpitala w Rabce-Zdroju oddziałów ginekologiczno-położniczego, noworodkowego oraz dziecięcego, biorąc pod uwagę charakter lecznictwa w uzdrowisku specjalizującego się w chorobach układu oddechowego dzieci, jest niewątpliwie zmianą profilu leczniczego i ma niezaprzeczalny wpływ na istotę opieki medycznej - wyjaśnia burmistrz. Twierdzi, iż Rada Powiatu podejmując uchwałę naruszyła prawa mieszkańców Rabki i jej okolic ograniczając ich dostępność do obsługi medycznej w zakresie likwidowanych oddziałów. - Oddziały te mają niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania całego lecznictwa w Rabce, a w szczególności związanego z chorobami dzieci, a ich zlikwidowanie może umniejszyć rangę Rabki, jako uzdrowiska dla dzieci - twierdzi burmistrz. To z kolei, jego zdaniem, obniży liczbę leczących się w Rabce dzieci. - Okoliczności te mają podstawowe znaczenie dla mieszkańców protestujących na sesjach Rady Powiatu Nowotarskiego - podkreśla burmistrz. Przypomina, iż podczas sesji na której podejmowano uchwałę o połączeniu placówek zdrowotnych, ograniczono mieszkańcom dostępność do informacji publicznej, naruszając tym Ustawę o samorządzie powiatowym.

Władze uzdrowiska zaskarżyły też ową uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Podkreślając, iż Rada Powiatu naruszyła przepisy prawa powszechnie obowiązującego, jak i lokalnego, pomijając przy tym zupełnie interes mieszkańców Rabki-Zdroju i ich prawa do ochrony zdrowia, które wynika wprost z konstytucji oraz ustawy zasadniczej precyzującej, iż władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej: dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. (BES)

"Dziennik Polski" 2005-05-18

Autor: ab