Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Spadziste budowanie

Treść

Mając przed oczyma połać dachu nad nowotarskim lodowiskiem, ten i ów rodzic zaczął już przebąkiwać, że "nie pośle syna na hokej"... Konstruktorzy budowanej przed trzydziestu paru laty hali byli jednak mądrzy i dach jest półokrągły, a topnienie na nim było na tyle intensywne, że w niektórych miejscach przeziera blacha. Tego roku na konserwację i malowanie konstrukcji dachu lodowiska miasto przeznacza 900 tys. zł.

Katowicka tragedia i obwieszczenia wojewody nakazujące usuwanie śniegu i lodu z dachów obiektów budowlanych już w poniedziałek wyciągnęły na dachy supermarketów, niektórych szkół i sal gimnastycznych ludzi z łopatami. Na poprawę szkolnych dachów miasto wydało zresztą w minionych latach kilka milionów zł, dach kowanieckiej "trójki" został przerobiony na spadzisty.

Burmistrz Marek Fryźlewicz zapowiada wniesienie projektu uchwały obligującej inwestorów planujących budowanie obiektów na terenie miasta do stosowania dachów spadzistych, nachylonych pod odpowiednim kątem. Takie prawo miejscowe obowiązywałoby wszystkich budowniczych. Żyjemy, niestety, w strefie klimatycznej, gdzie przez dobę potrafi spaść nawet pół metra śniegu. Nie wszyscy inwestorzy i projektanci zdają się o tym pamiętać - np. płaskie pokrycie ma część wznoszonej właśnie nowej siedziby Urzędu Skarbowego. Supermarkety też nie inwestowały w skosy i poddasza.

(ASZ)

"Dziennik Polski" 2006-01-31

Autor: ab