Spór wokół własności
Treść
Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju domaga się zapłaty za bezumowne korzystanie z działek przez gminę pod drogami zlokalizowanymi w uzdrowisku: Jana Pawła II, Kościuszki i Słoneczną.
Pozew do Sądu Okręgowego w tej sprawie wniósł radca prawny parafii Paweł Kukla. Równocześnie Józef Gąsienica, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, na wniosek parafii bada legalność prowadzonej "na zgłoszenie" modernizacji ulicy Jana Pawła II.
Wszystko zaczęło się wiosną. Wówczas ruszył remont kolejnego odcinka spornej ulicy Jana Pawła II. Podczas prowadzonych przez inwestora (gminę) prac znacznie poszerzono dotychczasową jezdnię, wchodząc na pobocze. Działki na nim się znajdujące - zdaniem parafii - bezspornie jednak do niej należą, dlatego powinna być, jako właściciel powiadomiona przez inwestora o prowadzonych tam pracach. Odmienny punkt widzenia ma burmistrz Antoni Rapacz. Jego zdaniem remonty nie wyszły poza pas drogowy, a ten z ustawy należy do gminy, dlatego mogą być one wykonywane na zgłoszenie. W takim zaś przypadku sąsiedzi nie muszą być o prowadzonej inwestycji powiadamiani, tak jak jest to w przypadku, gdy wymagane jest pozwolenie budowlane... Burmistrz podkreślał, że według jego wiadomości parafia nie posiada tam jednak żadnej działki ewidencyjnej. Nie zaprzeczył jednak, że w skład nieruchomości mogą wchodzić dawne parcele katastralne należące do różnych osób i jednostek. Stan ten jest już jednak nieobowiązujący.
Natomiast byłym właścicielom parcel gruntowych wchodzących w skład drogi publicznej przysługuje odszkodowanie ustalone decyzją starosty. (Tak było w przypadku ulicy Piłsudskiego, gmina niedawno wypłaciła parafii ponad 200 tys. zł)
Gdy inwestycja ruszyła, parafia najpierw poprosiła miasto o wyjaśnienia, składając odpowiednie pismo na dziennik podawczy urzędu. Nie otrzymawszy ich, z końcem kwietnia skierowała wniosek o zbadanie inwestycji do PINB. Kilka dni później w terenie odbyła się rozprawa administracyjna. Parafię podczas wizji reprezentował radca prawny Paweł Kukla wraz z członkiem rady parafialnej, byłym burmistrzem i geodetą Józefem Skawiańczykiem, a gminę urzędnicy miasta wraz z prawniczką Grażyną Filas. Inwestor był zobowiązany do dostarczenia dokumentacji prowadzonej inwestycji. Niestety, tego nie zrobił.
Służby nadzoru powiatowego ustaliły jednak wówczas, że miasto inwestycje prowadzi poza dotychczasowym pasem drogowym. Józef Gąsienica, powiatowy inspektor nadzoru, zapewniał, że po dokładnych pomiarach stwierdzono, że droga jest poszerzona o 3,2 m po obu stronach jadąc w kierunku ulicy Paniatowskiego, począwszy od skrzyżowania z ulicą Kościuszki. Ponadto wykonano tam chodnik o szerokości 2,35 m.
- Sprawę nadal analizujemy. Parafia nie wycofała bowiem wniosku o rozpatrzenie samowoli budowlanej dokonanej przez burmistrza. Otrzymaliśmy już zresztą niezbędne dokumenty ze starostwa powiatowego - mówi Józef Gąsienica PINB. Dodaje, że udało się już ustalić, że zgłoszone do starostwa prace różnią się od tych de facto wykonanych... Podkreśla, że zwrócił się więc do wojewody małopolskiego o wyjaśnienia dotyczące stanu prawnego spornej ulicy. - To on wydaje decyzje, w świetle których droga staje się drogą publiczną po wcześniejszym podjęciu uchwały w tej sprawie przez radę gminy - wyjaśnia Józef Gąsienica. - Chcemy teraz ustalić, jakie parametry drogi podał burmistrz wojewodzie, czyli długość, szerokość, linie pasa drogowego. Gdy tego się dowiemy, dojdziemy do sedna sprawy... Inspektor nadzoru dodaje, że w taki sposób będzie można ustalić, czy zgłoszenie poczynione przez inwestora do starostwa odbiega od tego, co zostało zgłoszone wojewodzie. - Na pewno jednak nastąpiła rozbudowa drogi - nie ma wątpliwości Józef Gąsienica. Wyjaśnia, że zgłoszenie do starostwa z 3 czerwca 2004 r. dotyczące przebudowy fragmentu skrzyżowania ulic Jana Pawła II, Chopina i Kościuszki mówiło bowiem o wymianie nawierzchni jezdni na nową asfaltową na powierzchni 8860 m kwadratowych wraz z wymianą krawężników i obrzeży, a także wymianę różnorodnej nawierzchni chodników na kostkę brukową ozdobną oraz wymianę nawierzchni na parkingu dla dorożek i taksówek. - Do zgłoszenia dostarczono część graficzną, jednak bez podpisu. Widać na niej, że ma powstać zatoczka parkingowa na 8 stanowisk. Fakty są jednak inne, droga została rozbudowana po obu stronach po ponad trzy metry oraz dodatkowo powstał chodnik o szerokości ponad 2 metrów, czyli została ona bezsprzecznie poszerzona o 10 metrów! Józef Gąsienica dodaje, że PIMB prowadzi na wniosek parafii dodatkowe postępowanie. Dotyczy ono wjazdu od strony ulicy Kościuszki. - Zbieramy dowody w tej sprawie.
Parafia nie czekając na rozstrzygnięcia administracyjne skierowała pozew o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości pod ulicami Jana Pawła II i Kościuszki do Sądu Okręgowego. Domaga się wypłaty ponad 320 tys. zł. Jej zdaniem zapisy w księgach wieczystych wyraźnie precyzują, że to ona jest właścicielem nieruchomości.
Podobny pozew za bezumowne korzystanie z działki opiewający z kolei na ponad 308 tys. zł parafia złożyła w przypadku ulicy Słonecznej. I tu, jej zdaniem, choć terenem włada gmina, to jednak właścicielem zgodnie z zapisem ksiąg wieczystych jest parafia.
Obie sumy należnego odszkodowania zostały naliczone w oparciu o uchwały Rady Miasta, czyli zgodnie z obowiązującymi na terenie uzdrowiska stawkami. Koszty obu procesów ma pokryć strona pozwana.
(BES)
"Dziennik Polski" 2006-07-27
Autor: ea