Trzy projekty z ośmiu?
Treść
Marne szanse na dofinansowanie modernizacji dróg
Najwyżej trzy z ośmiu projektów modernizacji dróg powiatowych mają szansę na otrzymanie dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego ze środków przeznaczonych na drogownictwo w Małopolsce z UE na lata 2007-2013 - twierdzi Robert Waniczek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. Jeden z najmocniejszych jego zdaniem projektów to modernizacja drogi Krościenko - Szczawnica.
Powiat nowotarski zamierza przygotować 8 projektów o dofinansowanie. Są to: "Janosikowi Szlak" (modernizacja trzech dróg powiatowych wiodących do granicy), alternatywa dla dróg krajowych i wojewódzkich (Skomielna Biała - Zabornia - Klikuszowa), modernizacja szlaku komunikacyjnego Ostrowsko - Ludźmierz - Czarny Dunajec - przejście graniczne w Chochołowie, modernizacja drogi wiodącej do przejścia granicznego Lipnica Wielka - Przywarówka, poprawa bezpieczeństwa ruchu w Rabce, poprawa komunikacji pomiędzy powiatami suskim i nowotarskim (modernizacja drogi Jordanów - Spytkowice), kontynuacja przebudowy drogi knurowskiej, usprawnienie transportu drogowego na trasie Krościenko - Szczawnica.
Najmocniejsze, zdaniem dyrektora PZD, projekty to: modernizacja drogi Krościenko - Szczawnica, "Janosikowy Szlak", alternatywa dla dróg krajowych i wojewódzkich (modernizacja ciągu dróg powiatowych Skomielna Biała - Zabornia - Klikuszowa).
Władze Szczawnicy dyskutowały z zarządem powiatu oraz dyrektorem PZD o tym, w jaki sposób "wzmocnić" krościeńsko-szczawnicki projekt, by miał on jak największe szanse na otrzymanie dofinansowania.
Jego realizacja podzielona jest na 2 etapy. Pierwszy zakłada rozbudowę mostu w Krościenku oraz budowę ronda na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką. Wiadomo już, że Urząd Marszałkowski będzie partycypował w tym etapie. Jego realizacja nastąpi, gdy wnioskodawca uzyska dofinansowanie z funduszy zewnętrznych. Obecnie przygotowywany jest projekt wykonawczy. Do końca roku PZD ma nadzieję uzyskać pozwolenie na budowę.
Gorzej wygląda sprawa z planowaną realizacją drugiego etapu, który zakłada modernizację odcinka drogi powiatowej Krościenko - Szczawnica - Jaworki. Nie da się ukryć, że jej znaczenie jest znacznie bardziej lokalne niż skrzyżowania drogi powiatowej z wojewódzką w Krościenku (pierwszy etap inwestycji). Dlatego też PZD oraz władze Szczawnicy chcą jak najbardziej wzmocnić dwuetapowy projekt. Jak zaznaczył podczas spotkania Jan Golba, wiceburmistrz Szczawnicy, dobrze byłoby podpisać porozumienie podmiotów uczestniczących w drugim etapie inwestycji. Byłyby to: powiat nowotarski, gmina Krościenko, miasto Szczawnica, oraz - jak oczekują władze Szczawnicy - Urząd Marszałkowski. - Zależałoby nam na objęciu przez Urząd Marszałkowski patronatu nad inwestycją, niekoniecznie chodzi nam o wkład finansowy. Projekt będzie mocniejszy, jeśli podpiszą się pod nim cztery podmioty realizujące inwestycję - twierdzą przedstawiciele Szczawnicy.
Jak powiedział podczas spotkania Robert Waniczek, szacunkowy koszt projektu (pierwszego i drugiego etapu) wynosi ok. 55 mln zł. - Jeśli założymy, że projekt otrzyma 85 procent dofinansowania, to udział wszystkich podmiotów uczestniczących w realizacji inwestycji w latach 2008 - 2013 wyniesie 1 mln 100 tys. zł rocznie - mówi dyrektor PZD. Pozostali członkowie spotkania nie byli jednak tak optymistycznie nastawieni, zwłaszcza że dzień wcześniej, podczas spotkania samorządowców z Podhala z parlamentarzystami, padły bardzo niepokojące informacje na temat marnych szans na dofinansowanie inwestycji poza Krakowem. Samo zaś dofinansowanie maksymalnie może wynieść 85 procent, równie dobrze może być jednak niższe.
(AGN) , "Dziennik Polski" 2007-03-15
Autor: ea