Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tu patriotyzm był wielki

Jedna z fotografii Stanisława Stępniewskiego

Treść

Otwarciem wystawy fotografii archiwalnej "Czyn Podhala dla armii w roku 1938 w fotografii archiwalnej Stanisława Stępniewskiego" rozpoczęło się w piątkowe popołudnie w Nowym Targu spotkanie Komisji Obrony Narodowej Senatu RP.



Odbyło się ono w siedzibie Euroregionu "Tatry" przy ul. Sobieskiego i stanowiło prolog sobotnich uroczystości z udziałem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Zgromadziło przedstawicieli władz samorządowych, instytucji powiatowych, posłów. Byli także gospodarze oraz inicjatorzy spotkania: poseł Franciszek Adamczyk, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, oraz przedstawiciel Euroregionu "Tatry" Antoni Nowak, który dokonał otwarcia wystawy. - W to piękne popołudnie postanowiłem przenieść państwa 60 lat wstecz. Wystawa fotografii Stanisława Stępniewskiego to fotoreportaż z tamtych dni, gdy na Podhalu - gdzie społeczność była stosunkowo biedna, a środowisko raczej plebejskie - patriotyzm był bardzo wielki - mówił. W 1938 roku ludność Podhala zebrała środki na zakup broni dla I Pułku Strzelców Podhalańskich, który stacjonował wówczas w Nowym Sączu.

Służyło w nim wielu żołnierzy z Podhala. Za pieniądze zebrane przez mieszkańców zakupiono 12 sztuk ciężkich karabinów maszynowych. - Była to ogólnopolska akcja pomocy dla żołnierzy, ale na Podhalu miała ona bardzo duży zasięg społeczny i była poparta inicjatywą oddolną, wspieraną przez Związek Górali Spiszu i Orawy, władze samorządowe i organizacje społeczne - mówi Robert Kowalski, prezes nowotarskiego Oddziału PTH. - Zakup broni okupiony był wielkim trudem mieszkańców; często był to wdowi grosz - mówi Antoni Nowak. - 12 tysięcy mieszkańców Podhala przybyło na Rynek, by wziąć udział w uroczystościach poświęcenia i przekazania broni dla żołnierzy.

Wystawę wciąż oglądać można w siedzibie Euroregionu "Tatry". W sali obok czynna jest również ekspozycja plakatów o tematyce patriotycznej ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego PTTK.

Spotkaniu komisji towarzyszyła również sesja popularnonaukowa przygotowana przez nowotarski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jej tematem była działalność niepodległościowa na Podhalu. Goście wysłuchać mogli wykładów: "Historia i tradycja Strzelców Podhalańskich 1918-1939" autorstwa dra Wojciecha Mosia (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu), "Działalność polskich służb specjalnych na pograniczu polsko-słowackim w przededniu wybuchu II wojny światowej" Roberta Kowalskiego, prezesa nowotarskiego oddziału PTH, "Obozy partyzanckie formacji niepodległościowych w Gorcach w latach 1939-1945" Marka Kurzei z PTH Oddział Nowy Targ, "Obiekty militarne na Podhalu i w Beskidach w świetle badań terenowych Oddziału PTH w Nowym Targu prowadzonych w latach 2003-2007", który wygłosił dr Piotr Sadowski, również z nowotarskiego Oddziału PTH. Zaprezentowano również film z rekonstrukcji historycznej na nowotarskim Rynku, przedstawiającej odbicie partyzantów z oddziału "Ognia" z powiatowego urzędu bezpieczeństwa w Nowym Targu w 1945 roku. Przypomnijmy - rekonstrukcja miała miejsce w marcu, przy okazji ogólnopolskiej konferencji naukowej "Wokół legendy Ognia. Opór przeciw zniewoleniu. Polska - Małopolska - Podhale 1945 - 1956", zorganizowanej przez PTH Oddział Nowy Targ oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.
(AGN), "Dziennik Polski" 2007-05-28

Autor: ea