Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uczniowie Świętej Jadwigi Królowej

Treść

Na IX Ogólnopolski Zlot Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej do Raby Wyżnej dojechali w poniedziałek goście aż z 11 szkół podstawowych z terenu całej Polski. Przez dwa dni poznawali swe odmienne regiony i ich dziedzictwo kulturowe oraz zgłębiali wiedzę o świętej patronce. Rywalizowali też w wielu konkurencjach o nagrodę główną - puchar. Patronat honorowy nad imprezą objął ks. kard. Franciszek Macharski.

- Mam nadzieję, że w kolejnym roku następna szkoła podejmie się organizacji zjazdu - mówiła Zofia Grochal, dyrektor rabiańskiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej. - Mam nadzieję, że nasze spotkanie zaowocuje wycieczkami w inne regiony kraju, śladem szkół, którym patronuje święta Jadwiga.

Tegoroczny zjazd zorganizowała rabiańska podstawówka. Rozpoczął się on mszą świętą koncelebrowaną przez ks. prałata Jana Dziaska, proboszcza krakowskiej parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej, oddelegowanego do celebry przez ks. kard. Franciszka Macharskiego.

Za cel wiodący zjazdu obrano przede wszystkim propagowanie bliskich sercu królowej idei oraz wartości przez nią wyznawanych, a także promowanie walorów turystyczno-krajoznawczych rabiańskiej gminy oraz ukazanie jej związków z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II i ks. abp. Stanisława Dziwisza. Na zaproszenie rabiańskiej podstawówki odpowiedziały szkoły podstawowe z: Kaszowa, Rawicy, Stanisławia Dolnego, Lubini Małej, Więcławic, Krzywaczki, Lipnicy Wielkiej, Juszczyna, Nowego Sącza, Rzozowa oraz gimnazjum z Biłgoraju. Każda ze szkół miała za zadanie zaprezentować swój region i jego kulturalne walory.

Podczas dwudniowego zjazdu zorganizowano wernisaż prac plastycznych pod hasłem: "Święta Jadwiga i jej epoka" przywiezionych przez uczestników oraz wspólne wycieczki i zabawy. Oczywiście nie zabrakło i zdrowej rywalizacji w konkursach wiedzy pod hasłami: "Św. Jadwiga i ten, który ją kanonizował". Pytania dotyczyły zarówno samej świętej, jak i Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. kard. Franciszka Macharskiego i ks. abp. Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza wielkiego papieża i rodem rabianina. Uczestnicy musieli znać m.in. dokładnie wypowiedziane przez te osoby słowa. Zadanie było więc niełatwe. Uczniowie szkół mających za patronkę świętą Jadwigę rywalizowali i w konkursie "Wiedzy o gminie Raba Wyżna" oraz w konkursie piosenki. Nie zabrakło oczywiście i konkurencji sprawnościowych - średniowiecznego pięcioboju. Choć każdy z konkursów oceniany był osobno, to jednak puchar mogła otrzymać tylko jedna szkoła. W komisji zasiadali: wójt Edward Siarka i jego zastępca Andrzej Dziwisz, ks. proboszcz rabiańskiej parafii Antoni Zuziak oraz dwie poetki Wanda Czubernatowa i Izabela Zając.

Po raz pierwszy w owym wyjątkowym zjeździe rabiańska szkoła wzięła udział w Kaszowie, w tym roku jej dyrekcja postanowiła do wspólnej nauki i zabawy zaprosić przedstawicieli pozostałych szkół, którym patronuje święta Jadwiga do siebie. Dodatkową motywacją był niedawno zakończony generalny remont owej placówki. - Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wielkie zaangażowanie rady pedagogicznej, wszystkich nauczycieli oraz duża życzliwość wójta Edwarda Siarki - mówi Zofia Grochal. Zorganizowanie zjazdu to niemałe koszty, w tym zadaniu jednak chętnie pomogli sami mieszkańcy, dostarczając bądź żywności, bądź pieniądze. - Naszymi darczyńcami był Urząd Gminy, Gminny Ośrodka Kultury, Bank Spółdzielczy oraz wiele osób: Ewa i Antoni Talagowie, Anatol Listowski, Kinga i Paweł Rapaczowie i Andrzej Bochnak. Dzięki nim wszystkim nie tylko mieliśmy zaopatrzenie w konieczną na te dwa dni żywność, ale i wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, foldery szkoły i gminy oraz nagrody - wyjaśnia Zofia Grochal. Podkreśla, iż wiele pracy i czasu na przygotowanie wspaniałego zlotu poświęcili: Filomena Luberda, Lucyna Magierowska, Agata Stafińska, Maria Kołodziejska, Jolanta Kulak, Halina Pęksa, Stanisława Smółka, Anna Żegleń, Jolanta Sekułowicz, Aleksandra Tokarczyk, Maria Wójcik, Urszula Pietrzak, Wiesław Wójcik, Adam Niżnik, Gabriela Kościelniak, Beata Macioł, Helena Włoch, Aneta Kurek, Tomasz Hudomięt, Barbara Borkiewicz oraz ks. Józef. Tekst i fot. (BES)

"Dziennik Polski" 2005-06-08

Autor: ab