Współpracują z Ukrainą
Treść
Mija rok od podpisania umowy o współpracy pomiędzy władzami powiatu nowotarskiego i obwodu winnickiego na Ukrainie. Delegacja powiatu właśnie szykuje się do odwiedzin partnerskiego samorządu.
Mimo że od wizyty ukraińskich samorządowców w powiecie nowotarskim minął rok, dotychczas nie zrealizowano jeszcze wspólnych projektów, planowanej zaś zimą wizycie przedstawicieli powiatu nowotarskiego w obwodzie winnickim przeszkodziły wybory do władz samorządowych na Ukrainie.
Podczas podpisania umowy (uroczystość odbyła się w lipcu 2005 roku w siedzibie Euroregionu "Tatry") strony podkreślały, że zależy im na praktycznym wymiarze współpracy. Goście z Ukrainy rozmawiali wówczas m.in. z przedstawicielami Nowotarskiej Izby Gospodarczej.
- Władzom obwodu winnickiego zależy także na wspólnym aplikowaniu o środki unijne na realizację tzw. miękkich projektów, a także na wymianie młodzieży i grup środowiskowych. O tym z pewnością będziemy rozmawiać podczas naszej wizyty. Strona ukraińska chce się przyjrzeć, jak przebiegała u nas transformacja polityczna i gospodarcza - mówi Bronisław Bublik, sekretarz powiatu.
Wizytę zaplanowano w ten sposób, by Polacy mogli uczestniczyć w obchodach Dnia Niepodległości, przypadającego na Ukrainie 24 sierpnia. Skład delegacji nie jest jeszcze znany. - Ustalenia, które zapadną podczas wizyty, przekażemy już samorządowcom następnej kadencji - mówi Bronisław Bublik.
Powiat nowotarski współpracuje także z kilkoma samorządami słowackimi położonymi nieopodal granicy, m.in. Spiską Nową Wsią, Starą Lubownią, Kieżmarkiem. Najbardziej rozwinięta jest współpraca ze Starą Lubownią. Obydwa samorządy organizują Polsko-Słowackie Targi Produktów Regionalnych i Tradycyjnych. Odbywać się one będą na nowotarskim Rynku 29 i 30 lipca. Zakończenie targów zaplanowano na Rynku w Krakowie w ostatni weekend sierpnia, podczas Dni Powiatu Nowotarskiego, które odbywać się będą w ramach Targów Sztuki Ludowej.
Spośród polskich samorządów powiat nowotarski nawiązał współpracę z powiatem kościerskim położonym na Kaszubach. - Kaszubi, podobnie jak górale, czują silną odrębność kulturową, stąd pomysł powiatu kościerskiego na współpracę - mówi Bronisław Bublik.
(AGN)
"Dziennik Polski" 2006-07-12
Autor: ab