Wystawa w Tatrzańskim Parku Narodowym
Treść
W sali audiowizualnej Tatrzańskiego Parku Narodowego oglądać można niezwykłą wystawę "Wizerunki gór", na którą składa się kilkadziesiąt rycin przedstawiających góry całego świata.
To eksponaty m.in. z kolekcji geomorfologa Jana Głazka oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.
- Przyzwyczailiśmy się do tego, że oprócz wystaw przestrzennych w naszym muzeum oglądać można fotografie - mówił podczas środowego wernisażu Zbigniew Krzan, wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Tym razem jednak nie ma tutaj ani jednego zdjęcia. Ta ekspozycja prezentuje okres dawno miniony - XVIII i XIX wiek. Nie było wówczas fotografii i ludzie musieli utrwalać to, co widzą w innych technikach - takich, jak akwaforty, akwatinty, miedzioryty i litografie. Dlatego wyobrażenie rzeczywistości często wyraźnie od niej odbiega, a ryciny przedstawiają Tatry jako bardzo szpiczaste i regularne kopce.
Obok szeroko rozpowszechnionych, zwłaszcza w drugiej połowie XIX wieku, rycin gór pochodzących z popularnych wówczas wydawnictw albumowych i przewodników, na wystawie podziwiać można wizerunki gór ilustrujące rozprawy naukowe, jak np. widok Tatr z dzieła Baltazara Hacqueta (1796) czy też ryciny z podręczników akademickich. Nie zabrakło także panoramy Tatr z dzieła Stanisława Staszica oraz panoramy Tatr rysowanej przez G. Lettnera. Kiedy oglądamy te niezwykłe wyobrażenia gór, przypominają się słowa Staszica: "Wszystkich wierzchy, gdyby z przepychu pną się w obłoki, nie dając nawet poznać łatwo, który z nich wyższy ustępuje drugiemu. Wszystkie zuchwało, bo prostym strzałem bija swoje ostrze w niebo...". (KOV)
"Dziennik Polski" 2005-09-16
Autor: ab