Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z gminy miejskiej na miejsko-wiejską. Szczawnica na tak.

Treść

Mieszkańcy Szczawnicy opowiedzieli się za zmianą dotychczasowego statusu miasta i przekształcenie go w gminę miejsko-wiejską. W niedzielę przy okazji drugiej tury wyborów prezydenckich odbyły się konsultacje społeczne.


Do udziału w konsultacjach społecznych uprawnione były 5 743 osoby, a uczestniczyło w nich 2 171 osób. Liczba ważnych odpowiedzi kształtowała się na poziomie 2 171. Ankieta zawierała dwa pytania: "Czy jesteś za zmianą granic miasta Szczawnica, polegającą na wyłączeniu z granic administracyjnych miasta ulic Jaworki i Szlachtowa oraz na utworzeniu z nich odrębnych wsi Jaworki i Szlachtowa". Oraz "Czy jesteś za zmianą statusu gminy z gminy miejskiej na miejsko-wiejską". Ważnych odpowiedzi udzielono 2 141. Na pierwsze pytanie twierdząco odpowiedziało 1 517 osób, negująco - 593 osoby, a 31 osób nie udzieliło odpowiedzi. Z kolei na drugie pytanie na tak odpowiedziało 1 559 osób, na nie - 534, a odpowiedzi nie udzieliło 48 osób.


- Jestem pozytywnie zaskoczony i zadziwiony tak frekwencją, jak i wynikiem konsultacji - powiedział wczoraj "Dziennikowi" Piotr Gąsienica, reprezentujący w Radzie Miasta społeczność Jaworek, członek Miejskiej Komisji do spraw Przeprowadzenia Konsultacji Społecznych. - Myślałem, że ludzie nie będą chcieli wziąć udziału w konsultacjach, a jeśli już wezmą, to będą raczej na nie. Chciałbym podziękować mieszkańcom Szczawnicy, że się przychylili do prośby Jaworek i Szlachtowej i głosowali na tak.

Wydzielenie z granic administracyjnych miasta Jaworek i Szlachtowej, i w efekcie przekształcenie dotychczasowego statusu Szczawnicy z gminy miejskiej na miejsko-wiejską, jest - jak mówią samorządowcy - usankcjonowaniem faktycznego stanu. Zabiegano o to od dawna i stąd konsultacje społeczne, poprzedzone wnioskiem do burmistrza Szczawnicy. Miasto nie zmieni jednak swojego statusu z dnia na dzień. Potrzeba na to czasu, być może nawet dwóch lat. Teraz, kiedy mieszkańcy opowiedzieli się za wydzieleniem dwóch wsi i zmianą statusu Szczawnicy, Rada Miasta podejmie stosowną uchwałę, a wniosek wraz z pełną dokumentacją, w tym również wynikami konsultacji społecznych, przesłany zostanie do Rady Ministrów. Samorząd ma czas na wysłanie wniosku do marca przyszłego roku. (TEZ), foto: Teresa Zielińska

Artykuł z "Dziennika Polskiego" z dnia 25 października 2005 r.

Informacja z serwisu www.szczawnica.iap.pl

Autor: ASZ