Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Z międzynarodowymi sukcesami

Treść

Nowotarski MDK - placówka nieoceniona

Finałowy koncert na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu wieńczył kolejny rok pracy Młodzieżowego Domu Kultury - placówki niezmiernie zasłużonej dla artystycznego wychowania dzieci i młodzieży.



Czas podsumowań zbiegł się jednak z obawą o przyszłość MDK-u, który - prowadząc wiele pracowni, grup, klubów, zespołów i kółek zainteresowań, borykając się przez lata z ciasnotą lokalową, słabym wyposażeniem, brakiem własnej sali widowiskowej - pozostaje "na garnuszku" powiatu. A w organie prowadzącym wykluł się pomysł na ograniczenie do połowy godzin zajęć i przerzucenie części kosztów utrzymania placówki na miasto, jako że uczestnikami zajęć są w przytłaczającej większości dzieci nowotarskie. Padły przy tym nieprawdziwe cyfry i niewłaściwe proporcje.

Maria Bogdał, dyrektorka MDK-u - sporządziła szczegółowe sprawozdanie z kończącego się roku szkolnego i ogólna liczba uczestników zajęć w nim odnotowana to 802. W tym 262 pochodzi z miejscowości innych niż Nowy Targ, czyli z Bańskiej Niżnej, Białki Tatrzańskiej, Białego Dunajca, Boru, Bukowiny Tatrzańskiej, Cichego, Czarnego Dunajca, Czorsztyna, Dębna, Dursztyna, Działu, Frydmana, Gronia, Gronkowa, Jabłonki, Klikuszowej, Kluszkowców, Knurowa, Krauszowa.

Dojeżdżają tu też dzieci i młodzież z Krempach, Krościenka, Lasku, Leśnicy, Lipnicy Wielkiej, Ludźmierza, Łapszanki, Łopusznej, Maruszyny, Maniów, Morawczyny, Niedzicy, Nowej Białej, Nowego Bystrego, Obidowej, Olszówki, Ostrowska, Pieniążkowic, Proszowic (jedna studentka), Pyzówki, Raby Niżnej, Rabki, Rokicin Podhalańskich, Rogoźnika, Rzepisk, Sieniawy, Skawy, Spytkowic, Sromowców Wyżnych, Starego Bystrego, Szaflar, Szlembarku, Trutego, Trybsza, Waksmunda, Zaskala, Zubrzycy Górnej.

Działają w MDK-u pracownie teatralno-taneczna, muzyczna, folklorystyczna, ceramiczna, grafiki i rysunku, technik mieszanych, malarstwa na szkle, modelarstwa lotniczego i sekcja szachowa. Można tam też zdobyć podstawy do rzeźbienia w drewnie, można się zabawić w teatrzyk kukiełkowy, uczestniczyć w zajęciach recytatorskich i wokalno-rytmicznych, można się uczyć tańca nowoczesnego i towarzyskiego, gry na gitarze. Ma MDK zespół regionalny, kapelę, klub wiedzy o regionie. Jednym ze statutowych zadań placówki jest także - realizowane tu w różnych formach artystycznych działań, we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym - prowadzenie zespołów wyrównawczych dla dzieci i młodzieży z odchyleniami w stanie zdrowia, rozwoju i sprawności fizycznej.

Cyklicznych imprez o zasięgu lokalnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym, dla których organizatorem był MDK, uzbierało się w roku szkolnym 23. Międzynarodowa to mecz szachowy. Współorganizatorem był MDK dla kilku dużych imprez miejskich, powiatowych, wojewódzkich (m.in. dla Jarmarku Podhalańskiego, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Ogólnopolskiej Kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł", Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Małopolskie Talenty"). MDK-owskie zespoły uświetniały wiele miejskich festynów ze zbożnym celem. Duży polsko-słowacki projekt realizowany we współpracy z "Tatrzańską Galerią" w Popradzie znamy pod nazwą "Muzyka Tatr i jej inspirująca siła". Na co dzień współdziała MDK ze szkołami, Muzeum Podhalańskim, Aeroklubem Polskim i Aeroklubem Tatrzańskim, Galerią MBWA "Jatki", krakowskimi i nowosądeckimi centrami kultury, świetlicą "Renovaro" przy parafii św. Jadwigi, ochronką sióstr serafitek, Związkiem Podhalan.

Lista międzynarodowych osiągnięć wychowanków MDK jest 9-punktowa, a ogólnopolskich - 19-punktowa.

(ASZ), "Dziennik Polski" 2007-06-20



Autor: ea