Z siedmiu krajów Europy
Treść
Dobiegło końca białodunajeckie spotkanie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy zjechali pod Tatry z siedmiu krajów Europy. Nie tylko, by wymienić się różnymi doświadczeniami, ale także, by dobrze spędzić czas w atrakcyjnym regionie Polski południowej. Objęliśmy patronatem medialnym to wydarzenie, a patronat honorowy sprawował prezydent Katowic Piotr Uszok.
W wymianie wzięła udział młodzież z Irlandii, Grecji, Rumunii, Estonii, Łotwy, Szkocji i Polski. Na miejscu, w Białym Dunajcu, chętnie brali udział w warsztatach edukacyjnych, zajęciach teatralnych, ceramicznych, rękodzielniczych, muzycznych i plastycznych, sportowych. Bardzo podobały im się wycieczki. - W Krakowie mieli czas wolny, zachwyciła ich Kopalnia Soli w Wieliczce. Byli też pod wielkim wrażeniem Kasprowego Wierchu. Baliśmy się trochę, czy rozległe przestrzenie ich nie przerażą, ale na szczęście było trochę mgły, tak że w górskie klimaty zostali wprowadzeni stopniowo. Wspaniale bawili się na meczu hokejowym w Nowym Targu - podkreśla Agnieszka Burda, koordynatorka projektu przygotowanego wspólnymi siłami katowickich organizacji: Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Regionalistów oraz Stowarzyszenia Wspomagania Twórczości i Rozwoju Osób Niepełnosprawnych "Unikat". Tygodniowe zajęcia i bogaty program dla 36 niepełnosprawnych i 14 opiekunów sfinansowano dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu "Młodzież". Wymiana odbywała się pod hasłem "W Europie, czyli u nas w Polsce! Niepełnosprawność jednoczy, talenty wyróżniają". - Młodzi ludzie z upośledzeniami umysłowymi tylko początkowo byli nieufni do swych rówieśników z innych państw. Staraliśmy się jednak tak ich pomieszać, a potem każdego dnia zmieniać konfiguracje grup zajęciowych, żeby nie tworzyły się zamknięte kręgi. Oni się bardzo szybko otwierali na innych. Do tego stopnia, że pomimo różnic językowych nawiązywali przyjaźnie. Jest też na zakończenie spotkania prawdziwie międzynarodowa para - David z Rumunii i Monika z Polski bardzo się zaprzyjaźnili. To obrazuje siłę integracji takich warsztatów - dodaje Agnieszka Burda.
Organizatorzy serdecznie dziękują prezesowi klubu "Wojas Podhale" Piotrowi Kołodziejowi za darmowe wejściówki na mecz Wojas-Podhale Nowy Targ z KH "Sanok", a także prowadzącym Warsztaty Terapii Zajęciowej na Kamieńcu w Zakopanem, za wypalenie prac ceramicznych przygotowanych na zajęciach.
(RAV)
Fot. Agnieszka Burda i www.mlodziez.org.pl
"Dziennik Polski" 2005-01-19
Autor: ab